פרקטים

פרקטים הינם הטרנד העיצוב החדש המשדרג ומרענן את המראה הכללי של הבית. בעבר, הוספת פרקטים לבית היתה נחלתם של אנשים בעלי סטטוס כלכלי גבוה. כיום, עם כניסתם של פרקטים זולים לשוק, ניתן למצוא דילים של פרקטים במבצע לראות בתים רבים הבוחרים לשלב פרקטים בביתם כחלק אינטגרלי מריצוף הבית.
ישנם כמה סוגים של פרקטים בשוק, הנבדלים זה מזה באיכותם, בעיצוביהם ובמחיריהם.
להלן כמה סוגי פרקטים מרכזיים:

  • פרקטים העשויים מעץ עבה וטבעי
  • פרקטים המשולבים עץ טבעי ועץ לבן יחד (נקראים גם פרקטים רב שכבתיים)
  • פרקטים העשויים למינציה

פרקטי למינציה לעומת פרקטי עץ

כאמור, שני סוגי הפרקטים המרכזיים הינם אלו העשויים מעץ טבעי, ואלו העשויים חומרים סינתטיים (פרקט למינציה).
לרוב, פרקטים העשויים מעץ טבעי הינם מבודדים מפני חום וקור, מחירם יקר יותר והינם רגישים במיוחד לשריטות ולשחיקות רהיטים. פרקטים העשויים מחומרים סינתטיים (למינציה) הינם נעימים לעין וניתן לשלב באמצעותם עיצובים מגוונים, אך הם איכותיים פחות ולא ניתן לחדש אותם במקרה של שחיקה או קלקול. יתרונם של הפרקטים באופן כללי, הוא שהם מאפשרים שינוי מרענן של מראה הבית ומקנים לכל חדר אווירה נעימה ויוקרתית.

התקנת פרקטים ותחזוקה

כל סוגי הפרקטים ללא יוצאים מן הכלל- לא סובלים רטיבות. משמעות הדבר היא, שבמידה ונתקלתם במראה רטיבות על שכבת הפרקט שלכם חובה להסירה מיד. על מנת לנקות את שכבת הפרקט מומלץ להשתמש בחומרי ניקוי המיועדים לפרקטים ולא בחומרי ניקוי המיועדים לרצפות רגילות. כמו כן, לא מומלץ להתקין את שכבות הפרקט בחדרים החשופים תדיר ללחות ולרטיבות כמו חדרי האמבטיה והשירותים
.
אחת לעשור מומלץ לבצע התקנה מחודשת של שכבת הפרקטים במיוחד אם בחרתם להתקין פרקטים העשויים מעץ מלא או רגיל.

חידושים בתחום הפרקטים

אחד החידושים הבולטים בתחום הפרקטים הינה האפשרות לגוון בסוגי הצבעים שלהם. ישנה אפשרות לרצף באמצעות ריצוף כהה, וישנה אפשרות להוסיף ריצוף פרקטים בהיר. חדרים שמתאים לשלב בהם ריצוף פרקטים בהיר הינם לרוב חדרים קטנים וחשוכים הזקוקים לאפקט "המואר" שמקנים הפרקטים הבהירים. פרקטים בהירים בחדרים קטנים גורמים לחלל החדר להיראות גדול ומרווח פי כמה. ריצוף פרקטים בגוונים כהים וחזקים- עשוי להתאים בעיקר לחדרים גדולים במיוחד, כגון: חדרי משפחה מרווחים או סלון מרכזי בנוסף, כדאי להתאים את סגנון הפרקטים לצבע הריהוט ולסוג הריהוט הנמצא בחללי החדרים השונים.

לסיכום, פרקטים הינם תוספת נפלאה לחדרי הבית, והיא יכולה לשדרג את מראם ולהוסיף לאווירה הנוחה והנעימה שבבית.