פרקטים למינציה

פרקט, או רצפת עץ, הוא סוג ריצוף מוכר אשר אהוב על אנשים רבים בארץ ובעולם. ריצוף פרקט הוא ריצוף איכותי ויוקרתי במיוחד, אשר מעניק לבית תחושה חמימה ונעימה, ועם זאת יוקרתית, אשר אהובה מאד על אנשים רבים. היתרון הגדול של הפרקט, מעבר למראה הייחודי שלו, הוא המגע החם והנעים שלו. בעונת החורף, כאשר קר בחוץ, נעים במיוחד לדרוך על רצפת פרקט, אשר מותירה תחושה חמימה, מאשר על רצפת שיש או אבן קפואה. דבר זה משמעותי מאד בארצות אירופה הקרות, אך גם כאן בארץ מרבית האנשים מעדיפים את התחושה הזו. עם זאת, פרקט מעץ טבעי הוא יקר מאשד, ויש לו גם חסרונות רבים אחרים כמו תחזוקה מורכבת ויקרה וכן הלאה. פרקט לימינציה הוא הפתרון המושלם למי שמעוניין ביתרונות של רצפת פרקט, ללא החסרונות.

פרקט למינציה היתרונות?

  • פרקט לימינציה זול בהרבה מפרקט עץ טבעי, מאחר שהוא עשוי מחומרים סינתטיים, לעתים בשילוב של שכבת עץ דקה בלבד.
  • פרקט לימינציה עמיד בפני שחיקה ושריטות. אין אפשרות, אך גם אין צורך לחדש אותו, כפי שדרוש בפרקט עץ טבעי, הדורש שיוף וחידוש אחת לכמה שנים.
  • קל מאד להתקין פרקט לימינציה, וההתקנה, בדומה לרצפה עצמה, זולה מאד, מאחר שאין צורך להרים את הרצפה הקיימת, וניתן להדביק את הפרקט ישירות על הריצוף הקיים או על שכבת בטון ישרה.
  • פרקט לימינציה מאפשר יצירה של צבעוניות בבית, תוך שמירה על המראה הנעים של העץ. בניגוד לפרקט עץ טבעי, הפרקט הסינטטי מגיע במגוון רב של צבעים, דוגמאות ומרקמים, כולם בסגנון כללי של עץ – כולל דוגמאות המדמות עץ טבעי של ממש. כך ניתן ליצור אשליה של רצפת עץ צהובה, אדומה או כל צבע אחר שיעלה בדעתכם.

מה חשוב לדעת?

אף שפרקט לימינציה עמיד בפני שחיקה, הוא אינו עמיד בפני מים, ולכן כאשר מנקים אותו, יש להשתמש בכמות מינימאלית של מים – ההוראות הן לרוב לנגב אותו במטלית לחה בלבד. הניקוי העיקרי שלו נעשה על ידי שאיבת אבק, ולא מעבר לכך. כדאי לדעת שיש לבחור פרקט איכותי, בעל דרגה גבוהה של עמידות לשחיקה, על מנת לוודא שהרצפה תישאר במראה חדש ונאה לאורך שנים. דרגות העמידות נמדדות בין AC1 ל-AC5, כאשר דרגה 5 היא העמידה ביותר. לדירות מגורים, מומלץ לבחור בפרקט בדרגה AC3 לפחות, כדי לקבל רצפה איכותית וחזקה.

לא משנה איזה סוג פרקטים נבחר, שני הסעיפים הנ"ל כאמור יהיו קבועים.

יוצא שעלות הפרקט שנבחר הוא המרכיב המשתנה. לפיכך , מומלץ שלא להתפשר על איכות ולשאוף לרכוש פרקט ברמות האיכותיות ביותר. המלצה זו מקבלת משנה תוקף במיוחד בימים אלו כשפרקטים זולים מאד שמקורם מהמזרח או מעודפי מפעל ישנים ו/או קולקציות ישנות מיובאים לארץ ומשווקים במחירים נמוכים במיוחד.

את התוספת בהפרשי המחירים בין הפרקטים ברמה נמוכה לבין פרקטים ברמות איכותיות יש לבחון על ציר הזמן ולבדוק כלכלית האם יש הצדקה להוסיף את העלות הנוספת הנדרשת לפרקט איכותי. נציין שאת ההפרש בעלויות נקשר גם למרכיב האחריות של הפרקט ובתקופת האחריות שמעניק היצרן באמצעות נציגו בארץ. בנוסף ככל שהפרקט באיכות גבוהה יותר , איכות הטבעת התמונה ע"ג ליבת הפרקט היא איכותית, ברורה וחדה יותר.
לסיכום: