ניקוי שטיחים

השטיח שלהם סופג בכל יום מימות השנה את כל מה שאתם מביאים אתכם מבחוץ גם אם אתם מקפידים לא לעלות על השטיח עם נעליים, דבר שקשה מאד לעשות, בכל זאת האוויר עצמו רווי בדברים שיכולים להשפיע לרעה על מצבו של השטיח שלכם. בעלי שטיחים יכולים בוודאי להזדהות עם עוגמת הנפש לאחר ימים של ערפל וסופות חול. הבית כולו מתמלא חול ובעיקר השטיחים סופגים את האבק והשאריות. באופן כללי, אין תזמון מסוים וחד משמעי עבור ניקוי שטיחים שלכם. הדבר תלוי בהרבה מאד דברים כגון מצבו של מזג האוויר, מידת השמירה שלכם על השטיח במהלך השנה, סוג השטיח וכן הלאה. אולם, מומלץ בחום שלא לתת לאבק הזדמנות להצטבר ולכן גם אם השטיח נראה לכם נקי מרד, הקפידו לנקות אותו אחת לתקופה.

האם מספיק שואב אבק?:

רוב הלכלוך שמאפיין את השטיח שלכם הוא אבק. הסיבה היא ברורה. בעוד שכאשר נשפך משהו על השטיח שלכם את מנקים אותו מייד ומונעים הופעת כתמים, האבק אינו נראה לעין, הוא פשוט נערם לתוך השטיח שלכם ובתהליך ארוך השטיח דוהה או נראה מאובק יותר. בשל היותו מלוכלך בעיקר כתוצאה מאבק, רבים מעריכים כי שואב האבק הוא האמצעי הטוב ביותר עבור ניקיון השטיח. לדעתם שלאלו, כל שעל בעלי השטיחים לעשות הינו לעבור על השטיח היטב עם שואב אבק תוך הקפדה על יסודיות והנה לכם שטיח חדש. אולם, הדבר לא מדויק. שואב אבק בהחלט יכול לקדם את מצבו של השטיח אך הוא לא מספיק. השטיח סופח אליו ריחות ולכלוכים שונים ששואב האבק לא יצליח למגר. הפיתרון הינו פנייה למומחים ומקצועיים בתחום הזה של ניקוי שטיחים. אלו יודעים כיצד מחזירים את השטיח למראהו המקורי.

שטיחים שונים- שיטות ניקוי שונות:

עבור שטיחים שונים נעשה שימוש בטכניקות אחרות של ניקוי. ישנם שטיחים, בעיקר שטיחים בחדרי ילדים או חדרי אמבט, שניתן לערוך להם כביסה וכך למעשה לנקות אותם. אולם, ישנם שטיחים אחרים עבורם צריך מערך שלם של אמצעים לצורך ביצוע ניקוי שטיחים יסודי. כאשר בוחרים שטיח, גם נתון זה צריך להילקח בחשבון. בפרט במקרים בהם יש בבעולתכם שטיחים עשויים עבודת יד, מומלץ בחום שלא לנקות את השטיח לבד בלי להתייעץ ולהיות מלווה בעל מנקרה שטיחים מבין. בסופו של יום, שטיח איכותי הוא שטיח עמיד. ככזה, ניקוי שטיחים יסודי יחזיר את "הברק" והשטיח ישוב לקדמותו.

להלן מספר טיפים חשובים לשמירה על ניקיון השטיח במטרה להאריך את חיו ולשמור על איכותו וצבעיו:

  • יש לשאוב את השטיח בתדירות של כפעם פעמיים בשבוע. עדיף לבצע זאת עם שואב ביתי רגיל ולא עם שואב תעשייתי חזק שעלול לפגום בסיבי האריג ולגרום לשחיקה מואצת.
  • אחת לכמה חודשים יש להפוך את השטיח לצידו הנגדי בכדי לאפשר לחול הקלוע בין הסיבים לצאת.
  • מידי פעם יש לסובב את השטיח (180 מעלות) כדי למנוע שחיקה של הצד החשוף יותר. סיבובו של השטיח ייצור מראה אחיד לכל אורכו.
  • אין לתלות את השטיח בשום צורה , התלייה עלולה לגרום לגב השטיח להיקרע וכן עלולה לגרום לקפלים אשר יהרסו את מראה השטיח.
  • אין להניח את השטיח בשמש , במצב זה עלול לגרום לדהיית צבעיו.

הסרת כתמים משטיח:

יש לטפל בכתם בעודו טרי, זהו השלב בוא תהליך הניקוי יהיה קל ביותר ואפקטיבי ביותר.
בתחילה אם נשפך דבר מה על השטיח יש לספוג אותו בטפיחות קלות וללא שימוש בכוח רב.
את הכתם עצמו ניתן להוריד בעזרת מעט מים חמים עם סבון או סודה לשתייה, הפעולה צריכה להיעשות בעדינות ולא בשפשוף חזק וזאת כדי לשמור על אחידות בצבע ובשחיקת השטיח.
במקרים של כתמים קשים או לאחר תקופת שימוש ניתן לשלוח את השטיח לחברה לניקויי שטיחים לניקויי יסודי.

אחסון שטיחים:

אין לאחסון את השטיח בתוך שקית ניילון.
אין להעמיד את השטיח.
אין לאחסן את השטיח במקום לח.
רצוי לגלגל את השטיח בצורה ישרה ולהניח אותו על הרצפה בחדר מאוורר וללא שקית ניילון כך הוא ישמר עד לעונה הבאה.