ניקוי פרקטים

פרקט הוא שם כולל למספר סוגי רצפות, שעשויות מעץ או מתחליפי עץ. ישנם שלושה סוגים עיקריים של פרקטים: פרקט עץ גושני, פרקט עץ טבעי ופרקט למינציה. פרקט עץ גושני עשוי, כפי שמשתמע משמו, מגושים מלאים של עץ איכותי. פרקט עץ טבעי עשוי משכבה דקה של עץ איכותי אשר מודבקת על שכבה או שתי שכבות של עץ פשוט או עץ דחוס. פרקט למינציה הוא פרקט סינטטי, אשר עשוי מתחליפי עץ שונים ומצופה בשכבת צבע ומרקם ובשכבת הגנה שקופה (למינציה). ההבדלים בין סוגי הפרקט השונים מורגשים במראה, באיכות, במחיר, במהירות השחיקה, בצורת ההתקנה ועוד. בארץ נפוץ בעיקר פרקט הלמינציה, בעיקר בזכות מחירו הזול יחסית וקלות ההתקנה שלו, כמו גם קלות התחזוקה שלו לאורך זמן. ניתן למצוא אצל חנויות פרקטים בארץ גם פרקטים טבעיים, בעיקר במקומות יוקרתיים

ניקוי ותחזוקת פרקטים

ניקוי פרקטים דורש ידע מוקדם, מאחר שניקוי רגיל כפי שאנו מכירים, המיועד לניקוי רצפות אבן למיניהן, לא רק שאינו מתאים לניקוי פרקט, אלא אף עלול להזיק לו באופן בלתי הפיך. על אף ההבדלים בין סוגי הפרקט השונים, ההוראות של ניקוי פרקט דומות וכמעט זהות לכל סוגי הפרקט. ראשית, חשוב לדעת שכל סוגי הפרקט רגישים הן למים והן לחומרים כימיים. פרקט למינציה במיוחד עלול להינזק משימוש במים רבים, אשר עלולים לחדור אל מתחת לריצוף ולהרוס אותו. לכן, ניקוי פרקט צריך להיעשות באמצעות מטלית לחה בלבד, רצוי ללא חומרי ניקוי כלל. אם ישנו צורך בכל זאת בחומרי ניקוי לכתמים, יש להשתמש בחומרים ייעודיים לפרקט, ובשום אופן לא בחומרים כימיים או חומציים. בנוסף, אין להשתמש בספוגים או בכלים שעלולים לשרוט את הפרקט. ניקוי פרקט צריך להיות עדין, אך תכוף, על מנת לשמור על הפרקט שלם.

התחזוקה קבועה

ניקוי פרקט אינו מספיק, ויש לדאוג לתחזוקה שוטפת של פרקט מכל הסוגים. החלק החשוב ביותר בתחזוקה של הפרקט הוא מניעת שריטות. לכן, יש לטאטא או לשאוב את הפרקט לעתים תכופות, על מנת למנוע שריטות קטנות הנובעות מאבק, חול ואבנים קטנות. בנוסף, חשוב מאד לדאות לרפד באמצעות ריפוד לבד ייעודי את הרגליים של שולחנות, ארונות ורהיטים אחרים, במיוחד רהיטים שמוזזים לעתים קרובות (כמו כיסאות למשל), על מנת למנוע מהם לשרוט את הרצפה. כאשר מדובר בפרקט עץ טבעי, יש לבצע פעולות מקצועיות של שיוף וחידוש אחת למספר שנים, על מנת להחזיר לו את המראה החדש שלו.

ניקויי הפרקט:

אין לשטוף את הפרקט במים, במידה ונשפכים נוזלים יש לנקות במהירות האפשרית.
ניקויי קבוע של הפרקט יעשה באמצעות טאטוא ולאחריו מטלית לחה.
ניתן לשמר את המשטח ע"י שטיפה עם תכשירים ייעודיים לשטיפת פרקטים.
אין לרחוץ את הפרקטים בתכשירים לא ייעודיים, דבר זה עלול ליצור נזק בלתי הפיך.
אחת לכמה שנים או בעת הצורך ניתן לחדש את הפרקט ע"י צוות מוסמך.

שמירה על הפרקט:

יש להימנע מגרירת חפצים על הפרקט.
לרהיטים השונים יש להתקין גומיות למניעת החיכוך.
לכסא ישיבה בעל גלגלים או רהיט בעל גלגלים יש להחליף את הגלגלים לגלגלי גומי או לחילופין להניח תחתם שטיחון