מהו פרקט למינציה

רצפת עץ היא רצפה שנפוצה מאד באירופה, באזורים הקרים, אשר דורשים פתרונות שונים לחימום הבית. רצפת עץ, או פרקט, היא רצפה חמימה למגע, אשר גם מבודדת מפני הקור שבחוץ, ולכן היא אהובה ונפוצה מאד במדינות קרות. גם בישראל, אנשים רבים אוהבים מאד את המראה ואת המגע של רצפות העץ השונות. אך מרבית האנשים נרתעים מהתקנה של רצפת עץ טבעית של ממש, בעיקר בגלל המחיר היקר שלה, אשר עלול להגיע ליותר מ-600 ₪ למ"ר. לכן, בארץ, נפוץ מאד אחד התחליפים האיכותיים ביותר הקיימים לרצפת העץ – פרקט למינציה. זהו למעשה תחליף סינטטי לעץ, אשר מעליו מודבק משטח בעל צבע ומרקם על פי בחירתו של הלקוח, ומעל לכל – ציפוי שקוף חזק במיוחד, המכונה למינציה, אשר מגן על הפרקט מפני שחיקה, שריטות וכדומה.

היתרונות פרקט למינציה?

ראשית, כאמור, פרקט למינציה הוא פרקט זול בהרבה מפרקט עץ טבעי. שנית, יש לו מספר יתרונות אשר עולים על העץ הטבעי. פרקט למינציה עמיד מאד בפני שחיקה ושריטות, במיוחד אם בוחרים בדרגות האיכות בגבוהות שלו. התחזוקה של פרקט למינציה קלה ונוחה במיוחד, ושלא כמו בעץ טבעי, אין צורך לשייף או לחדש את הרצפה, בזכות העמידות הרבה שלה. יתרון נוסף הוא הקלות, הנוחות והמחיר של ההתקנה. פרקט למינציה קל מאד להתקנה, עד כדי כך שאנשים עם ידיים טובות עשויים אפילו לחסוך לעצמם הזמנה של מתקין ולהתקין אותו בכוחות עצמם. גם בתוספת עלות של מתקין, ההתקנה זולה יחסית, מכיוון שאין צורך להרים את הרצפות הקיימות, וניתן להתקין את לוחות הפרקט ישירות על הריצוף הקיים או על משטח בטון. עם זאת חשוב לציין שפרקט למינציה רגיש מאד למים, וכי המראה שלו שונה משהו ממראה של עץ טבעי – מה שעשוי להוות גם יתרון, משום שניתן להזמין אותו במגוון דוגמאות וצבעים.

איך בוחרים את הפרקט הנכון?

על מנת להצליח ברכישה של פרקט למינציה, יש להכיר את דרגות האיכות שלו. דרגות האיכות מדורגות בסימן AC, כאשר 1 הוא דרגת האיכות הנמוכה ביותר, ו-5 היא הדרגה הגבוהה והאיכותית ביותר. בארץ משווק פרקט למינציה באיכות של AC3-AC5. לדירות מגורים רגילות, דרגה AC3 מספיקה בהחלט, אולם מומלץ לבדוק היטב את סוג הפרקט, משום שישנם שני סוגי פרקט בדרגה זו – אחד מיועד לשימוש ביתי והאחר לשימוש מסחרי. אם ישנה אפשרות כלכלית, מומלץ לבחור פרקט בדרגה AC4 או AC5, האיכותיות יותר, שיבטיחו עמידות של הפרקט לאורך שנים.